Менопауза и депресия

С наближаването на менопаузата, много жени са по-застрашени от депресия, в сравнение с тези, които вече са навлезли в климактериума. Учените са доказали, че преди навлизането в този период, шансът за развитие на депресия се увеличава близо два пъти. А хормоналният дисбаланс, причинен от менопаузата, е основната причина за развитието на депресии. Проучване, проведено в Харвард, показва, че депресивните симптоми могат да се обострят и при жени преди менопауза, които никога не са имали история на депресивни заболявания в семейството.
Емоционалното здраве в периода преди настъпване на менопаузата – т.нар. перименопауза изисква баланс между грижата за другите, задълженията и грижата за себе си. Много жени забелязват симптомите на депресия, но им е трудно да отделят време за себе си.
Какво представлява депресията?
Депресивните състояния са свързани с химическия дисбаланс в мозъка и промяната на хормоните в женското тяло. Ще разпознаете депресията по продължителните състояния на умора, липсата на енергия, загуба на интерес към ежедневните неща и онези, които са ви носели удоволствие преди, нарушения на съня, тъга, раздразнителност, промени в теглото и намалено сексуално желание. На всеки се случва да изпадне в такива състояния, но ако те се повтарят често в период от две седмици, лекарите смятат, че пациентът навлиза в тежка депресия.
Справянето със симптомите на депресията, които съпътстват перименопаузата и менопаузата, изискват системен подход и усилия. Няколко промени в начина ви на живот могат значително да облекчат симптомите и да подобрят ежедневието ви.
Движение и упражнения
Редовните упражнения облекчават стреса и депресивните състояния, повишават енергията ви и подобряват настроението. Опитайте се да се упражнявате поне 30 минути на ден, пет дни в седмицата. Бърза разходка пеш или с колелото, плуване и тенис са едни от щадящите спортове, които може да практикувате.
Включете и две сесии седмично за укрепване на мускулите. Леки натоварвания с тежести и йога са добри алтернативи за укрепване на мускулатурата и ставите.
Здравословно хранене
Подобно на упражненията, здравословното хранене има редица предимства за цялостното ви физическо и емоционално състояние. Яденето на повече плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и избягването на червеното месо и захарта, могат да помогнат за предотвратяване на заболявания като диабет и поддържане на здравословно тегло, и по-добро настроение. Проучване, направено във Великобритания, установява, че хората, които ядат много плодове, зеленчуци и риба, изпитват по-малко симптоми на депресия, отколкото тези, които не подбират това, което ядат. Друго проучване от Испания установява, че хората, които ядат много трансмазнини (които се съдържат в сладкишите и т.нар. fast food), са изправени пред 48% по-висок риск от депресия, сравнено с онези, които ядат повече полиненаситени мазнини.
Опитайте техники за релаксация
Йога, тай чи, медитация и масаж са релаксиращи дейности, които могат да помогнат за намаляване на стреса. Те успокояват нервите и забързаните мисли и ви помагат по-лесно да заспите през нощта.
Контролирайте стреса
Твърде много стрес може да запрати настроението ви в бездната на депресията. Така че контролирането на стреса и облекчаването на натоварванията са от съществено значение, за да запазите положителните си емоции. Следващия път, когато почувствате стрес или тревожност, поемете дълбоко въздух, дълбоките вдишвания ще помогнат на мускулите ви да се отпуснат. Често ставайте и се разтягайте, тези движения помагат на тялото да се отпусне и освободи напрежението. И накрая, научете се да казвате „не“. Ако прекарвате цялото си време в опити да угодите на всички останали, няма да ви остане време и енергия да угодите на себе си.
Потърсете подкрепа
Не забравяйте, че не сте сами. Има и други жени, които също преминават през тази промяна. Свържете се и с дружи жени във вашия социален кръг, които също минават през това, които могат да ви окажат ценна подкрепа.
Растителна терапия
Опитайте продукти на растителна основа, които могат да облекчат страничните ефекти от менопаузата. Един такъв продукт е Ремифемин, който е повече от 20 години на българския пазар и има над 50 години опит в ефикасното и безопасно лечение на симптомите на менопауза. Гроздовидната цимицифуга, която се съдържа в него, носи успокояващо и балансиращо действие. От изсушеното коренище се добива екстракт по най-модерна фармацевтична технология, така наречения изопропанолов екстракт. Той гарантира успешна и безопасна терапия без фитохормони в това число фитоестрогени, и облекчава неприятните симптоми, свързани с навлизането в климактериума.